Teatr-Szydło
O NAS PDF Drukuj Email

MŁODZIEŻOWY TEATR SZYDŁO

Młodzieżowy teatr Szydło zaprasza gimnazjalistów i licealistów na zajęcia teatralne, podczas których prócz tworzenia spektakli, pracujemy nad techniką aktorską, dykcją, emisją głosu, ekspresją emocji itp. Ponadto grupa bierze udział w przeglądach i festiwalach teatralnych. Jest także corocznym gospodarzem festiwalu teatralnego Laboratorium Młodego Aktora w WCK oraz Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych "Para-buch, teatr w ruch".

zajęcia: czwartki, godz. 16:00 - 19:00, WCK

DZIECIĘCY TEATR SZYDEŁKO

Zachęcamy również dzieci w wieku 7-12 lat do dołączenia do dziecięcej grupy teatralnej Szydełko. Jeśli twoje dziecko ma niespożytą energię, uwielbia występować podczas rodzinnych uroczystości, jest w ciągłym ruchu, uwielbia brać udział w szkolnych przedstawieniach a jego zabawki w domu codziennie odgrywają inne role - te zajęcia są dla niego!

Zajęcia Teatru Szydełko odbywają się będą we wtorki od 16:00-18:00.

 

WYSZŁO Z WORKA SZYDŁO


Teatr Szydło działa przy Wodzisławskim Centrum Kultury od września 2009 roku. Inicjatorką powstania grupy jest Dorota Krawczyk, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, oddział w Cieszynie. Ukończyła kierunek pedagogika o specjalizacji animacja społeczno-kulturalna. Aktorka teatrów amatorskich, obecnie związana z rybnickim teatrem Rondo, sercem z teatrem Tara-Bum i dziecięcym ruchem teatralnym w Rybniku, dawniej aktorka teatru Godzina Później. Reżyserowała studencki teatr Grupa Szalonych Mimów. W roku 2007 była związana z Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka. Prowadziła również warsztaty twórcze przy Stowarzyszeniu Aliny Janowskiej "Gniazdo" w Warszawie. Sztuki aktorskiej uczyła się pod okiem Izabeli Karwot, jak również aktorów Teatru im. Witakcego w Zakopanem czy instruktorów i trenerów ROKu w Bielsku-Białej i Katowicach. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest pomysłodawcą, realizatorem oraz nierzadko koordynatorem wielu projektów związanych bezpośrednio lub pośrednio z teatrem, m.in.  "Lato w Teatrze", "Przedszko-lalki Bis", "Para-buch, teatr w ruch", "Wdzięk i Czar Kobiety - warsztaty inspiracji artystycznych", wspiera realizację innych np. "Bezgraniczne Zamieszanie Teatralne". Zagrała m.in. w spektaklach "Męczeństwo Piotra Oheya", "Wołanie", "Rondo", "Wdowy", "Fabryka elfów" czy "Czarny Kwadrat". Zrealizowała spektakle "Czarodziejska chusta z Dungvedan", "Merlinowe czary", "Bajka o dwóch królestwach", "Opowieści Strychowe", "Grupa Laokoona", "Życie na 7 barw", "Lokomotywa", "Księżniczka na ziarnku grochu", "Małpa przed telewizorem", "Król Maciuś I", "Alicja w krainie czarów", współpracowała przy tworzeniu musicali "Tego Betlejem nie ma na mapach" czy "Brodway jest tutaj". W Szydle stara się zarazić swoją pasją kilkanaście młodych osób, którym przekazuje wiedzę i umiejętności . W 2012 r. została nagrodzona przez Prezydenta Miasta Mieczysława Kiecę za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Od lipca 2013 r. do kwietnia 2014 r. pełniła obowiązki dyrektora Wodzisławskiego Centrum Kultury. Obecnie jest kierownikiem Amatorskiego Ruchu Artystycznego "ARA" w WCK.

 

Obecnie grupa liczy kilkunastu aktorów w różnym wieku.  Szydło składa się z młodych ludzi, mających apetyt na teatr i sztukę, chcących dotknąć jak najwięcej teatralnych materii. Grupa poszukuje różnych form artystycznego wyrazu. Pracuje w różnych konwencjach, takich jak teatr ruchu, zabawy, pantomimy oraz dramatu. Pierwszy spektakl powstał w maju 2010 roku. Premiera „Grupy Laokoona” według komedii Tadeusza Różewicza cieszyła się ogromnym powodzeniem. Przedstawienie zostało też wystawione podczas Bezgranicznego Zamieszania Teatralnego. Od września 2010 r. grupa przygotowywała spektakl zupełnie różny od poprzedniego. Tym razem eksperymentowała z teatrem ruchu, z tematem barwy w teatrze. "Życie na 7 barw" to przedstawienie z mobilną scenografią, krótsze od debiutanckiego. Spektakl zdobył wyróżnienie podczas Laboratorium Młodego Aktora (18-19.11.2011 Wodzisław Śląski) oraz I miejsce na XXII Bielskich Spotkaniach Teatralnych (15-16.04.2012 Bielsko-Biała). Zakwalifikował się także do finału Wadowickich Spotkań z Teatrem oraz Festiwalu Teatralnego „Kocioł” w Inwałdzie. Kolejna produkcja grupy nosi tytuł „Księżniczka na ziarnku grochu” – premiera: 31 marca 2012 r. Był grany na deskach w Wodzisławiu Śląskim i Rybniku. Następną zrealizowaną produkcją teatru była "Małpa przed telewizorem" (premiera 7.04.2013 r.). Najnowszym spektaklem jest bajka "Alicja w krainie czarów", zaprezentowana m.in. podczas Wadowickich Spotkań Teatralnych "Zgraja 2016. Grupa poza regularną pracą na spektaklami, bierze udział w przeglądach, festiwalach, warsztatach, wystawia spektakle, wspomaga organizację teatralnych imprez WCK.

Osoby zainteresowane teatrem mogą zgłaszać się do instruktorki. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek od godziny 16:00 do 19:00. Najlepiej jednak umówić się telefonicznie dzwoniąc na numer WCK (32)4554855.

 

Od 2012 roku przy młodzieżowym teatrze Szydło powstał dziecięcy teatr Szydełko. Zajęcia odbywają się we wtorki od 16:00 do 18:00. Zespół zrzesza kilkunastu małych aktorów w wieku od 7-12 lat. Grupa ma na swoim koncie dwa spektakle "Bajka o dwóch królestwach" oraz "Król Maciuś I". Więcej o zespole znajdziecie na stronie http://www.wck.wodzislaw.pl/teatr-szydelko,855,art.html oraz na Facebooku https://www.facebook.com/TeatrSzydelko.

Ruch teatralny w Wodzisławiu rośnie w siłę!